A turmalin a háborúban

A turmalin a II. világháború éveiben fontos hadi nyersanyag volt. Nagy mechanikai ellenálló képessége és vízoldhatatlansága folytán más, szintén piezoelektromos anyagokkal szemben alkalmasabbnak bizonyult a tengeralattjárókban használt nyomásmérők, illetve a robbanások energiáját mérő nyomásérzékelők céljára.

 

 Piezoelektromos turmalinkoronggal működő érzékelő robbantási nyomás mérésére (Forrás)

A turmalin a legelterjedtebb bórásvány, de békeidőben nem bórnyersanyag, mert a bepárlódó sós tavakból kiváló, könnyen oldható borátok sokkal egyszerűebben és olcsóbban feldolgozhatók. A kereskedelmi blokád miatt ezektől a forrásoktól elvágott Japánban azonban a háború felülírta a gazdaságossági meggondolásokat. Pénzt és környezetet nem kímélve két eljárást is kidolgoztak a bórnak a turmalinból történő kinyerésére (800 fokon, nyomás alatt történő savas kezeléssel, illetve lúgos olvasztás utáni savas kioldással). A megszállt Koreában elkészült egy kísérleti üzem is, de az iparszerű termelésre már nem volt mód.

A Korea területén a II. világháború alatt turmalintermelésre szánt két bánya elhelyezkedése. Forrás: Watanabe, T. (1969): Boron mineral resources in Korea. Geology and Mineral Resources of the Far East, University of Tokyo Press

A turmalin nemcsak tárgyi mivoltában, de nevében is háborús résztvevő volt. Két brit hadihajó is viselte a Tourmaline nevet, egy kisméretű korvett (1875–1899), majd egy aknamentesítő (1943–1947), amely talán a legendás brit akasztófahumornak köszönhetően kapta a robbanásérzékelőkben használt ásvány nevét.

 Az első H.M.S. Tourmaline, azaz Őfelsége Turmalin nevű hadihajója, a brit haditengerészet számára épített hat Smaragd osztályú (Emerald class), drágakövekről elnevezett gőzkorvettből a negyedik, 1875-től 1899-ig szolgált, akkor szénszállító uszállyá alakították, majd 1920-ban elbontották. Forrás)

 A második H.M.S. Tourmaline, 1942-ben az USA-ban épített, 1943-tól 1947-ig a brit haditengerészetnek kölcsönzött aknaszedő. 1947-es visszaadása után eladták Törökországnak, ott 1974-ig szolgált. (Forrás)

 

 

Az év ásványa, a turmalin  Vissza a kiállítás nyitóoldalára

Az ékszerektől az atombomba-robbantásig Vissza a kiállításrész nyitóoldalára